Husi militanlarının saldırısı Süveyş Kanalı’nı kullanan gemi sayısını azalttı

Feramuz ERDİN

SÜVEYŞ KANALINDAN GEÇEN GEMİ SAYISI YÜZDE 50 DÜŞTÜ

Bundan bir süre önce Husi militanlarınca İsrail’e hammadde ve mamul götüren gemilere karşı başlatıldığı söylenen füzeli saldırılar sonrasında birçok büyük deniz nakliye firması Kızıldeniz güzergâhını artık kullanmayacaklarını beyan etmişti.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin geçenlerde Süveyş Kanalı gelirlerinin neredeyse yüzde 50 oranında düştüğünü açıklaması bu gerçeği teyit etmektedir.

ABD ve İngiltere daha önce, gelişmeler üzerine bu bölgedeki deniz seyir güvenliğini sağlamak üzere bir ortak deniz görev gücü oluşturduklarını açıklamıştı.

UZAKDOĞU’YA BAĞIMLI EKONOMİLER KRİZE GİRDİ

Hammadde ve tüketim ürünleri açısından başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinden yapılan ithalata dayalı olan Akdeniz ve Avrupa ülkeleri ekonomilerinde baş gösteren tedarik zinciri sorunları hem üretimde hem de fiyatlarda sorunlar yaşanmasına neden oldu.

İthal ürün tedarik süreleri artarken, fiyatlar da göreceli olarak yükseldi.

HEDEF İSRAİL GÖRÜNÜYOR AMA ONLAR İŞİNİ DİĞER YANDAN GÖTÜRÜYOR

Korsanlar tarafından esas hedefin İsrail’in tedarik zincirinin engellenmesi olduğu açıklanmıştı. Ancak İsrail yetkilileri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri limanlarını kullanma seçeneğini devreye alarak bu engeli bertaraf etmekte gecikmedi.

BAE ve Suudi limanlarına yanaşan gemilerden kamyon ve tankerlere aktarılan yükler şimdi karayoluyla İsrail’e sorunsuz olarak aktarılıyor.

TÜRKİYE’NİN SOMALİ SÜRPRİZİ

Önceki gün Türkiye tarafından henüz teyit edilmeyen ancak bizzat Somali Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bir açıklamaya göre Türkiye’nin 10 yıl süreyle Somali’nin deniz güvenliğini sağlayacağı bildirildi.

Türkiye’ye dünya gemi trafiğinin önemli bir noktası olan Aden Körfezi’nde askeri güç bulundurma yetkisi veren bu anlaşmanın, bu hayati güzergâhın güvenliğine nasıl bir katkı sağlayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yine vekil örgütler (proxy) üzerinden bu bölgede bir güç yarışına girmiş olan egemen devletlerin Türk Ordusunun da bizzat oyuna dâhil olduğunu görünce nasıl tepkiler vereceği de bir başka merak konusu olacak?

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x