JPMorgan’dan dolar analizi

JPMorgan’a göre, dolar, ABD Başkanı Joe Biden ile eski Başkan Donald Trump arasında yaşanacak ve bir ticaret savaşı ihtimalini artıracak olan 2024 seçimden kazançlı çıkmaya hazırlanıyor.

Aralarında Meera Chandan ve Patrick Locke’un da bulunduğu JPMorgan Döviz stratejistleri 27 Kasım tarihli bir notta, korumacı Trump’ın Cumhuriyetçi adaylar arasında sahip olduğu hakim liderlik göz önüne alındığında yatırımcıların, potansiyel ticaret tarifelerinin para birimleri üzerindeki etkisine odaklanması gerektiğini yazdı.

Stratejistler, “Yenilenen tarife riski dolar açısından pozitif olacak. Çin yuanına odaklanma devam edecek olsa da, diğer para birimlerine daha doğrudan genişleme alanı var” değerlendirmesinde bulundu. JPMorgan, seçime bir yıl kala, “mevcut oy tablosu korunursa” Biden-Trump eşleşmesinin muhtemel olduğunu belirtiyor.

Stratejistler ayrıca Biden döneminde selefi Trump’tan miras kalan tarifelerin “büyük ölçüde yürürlükte kaldığına” dikkat çekiyor. JPMorgan’a göre, ABD’nin Çin dışındaki ülkelere ve ticaret bloklarına (Avrupa, Meksika ve daha geniş anlamda Asya gibi) yönelik ekonomik tarifelerinin gelecekte genişletilmesi, doların gücü üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olacak.

Stratejistler, genişleyen ticaret savaşının konjonktürel ve büyümeye duyarlı para birimleri üzerinde baskı yaratması nedeniyle, dünya genelinde yüzde 10’luk bir gümrük vergisinin doların ticaret ağırlıklı değerini yüzde 4 ila yüzde 6 oranında artırabileceğini öngördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x