Merkez Bankası’nın Kredi Kartı Planı Ortaya Çıktı! Harcamalar Didik Didik İnceleniyor

Kredi kartı düzenlemesi için iddiaların ardı arkası kesilmiyor. ‘Herhangi bir değişiklik olmyacak’ diyen de var, taksit, kart faizi, limit sınırlaması gelecek diyerek ihtimalleri sıralayan da. Ancak kart kullanımları artarken ortaya atılan son iddia dikkat çekti.

Açıklama TÜSİAD Baş Ekonomisti Gizem Öztok Altıntaş’tan geldi. Kredi kartlarında Merkez Bankası’nın limitlerle ilgili bir çalışması olduğunu düşük faizler nedeniyle de kredi kartının kredilendirme aracı olarak kullanıldığına işaret etti.

‘TCMB’NİN LİMİTLERLE İLGİLİ ÇALIŞMASI VAR’

Ekonomi Gazetesi’ne göre, banka yöneticileri kredi kartlarında yapılması planlanan düzenlemelerin limitlere göre olmasını ve düşük limitli kartlara herhangi bir tedbir getirilmemesi gerektiği görüşünde. Ekonomistler de gelir dağılımı adaletsizliği ve yüksek enflasyon sebebiyle bireysel kredi kartı harcamalarında artışın ihtiyaçtan yaşandığını belirtti.

TÜSİAD Baş Ekonomisti Gizem Öztok Altıntaş Merkez Bankası’nın şu an kredi kartı limitleriyle ilgili bir çalışması olduğunu söyleyerek, “Bu çalışmada limitlerin ne kadarı kredi ne kadarı harcama olarak kullanılıyor onun ayrımı yapılıyor.

Çok yüklü miktarda limitiniz varsa kredi kartını borçlanma aracı olarak kullanıyorsunuz ve üst segmente adım atıyorsunuz. Kredi kartı düzenlemesi yaparken dikkatli olmak lazım.

Anadolu’da bireysel kredi kartlarını kullanarak iş yapan çok büyük bir kesim var. Bu sefer oradaki ticareti vuruyor oluyorsunuz. Atılacak adımların da yaratılan büyük beklentiye karşın zayıf kalacağını düşünüyorum” dedi.

OLASI ÖNLEMLER

Kredi kartlarına yönelik düzenlemelerin ne şekilde olabileceği ise merak konusu. Finans çevrelerinde dolaşan spekülasyonlara göre, gelebilecek bazı önlemler şu şekilde sıralanıyor:

  • Karta taksit uygulamasının kaldırılması
  • Asgari ödeme tutarlarının artırılması
  • Kart limitlerinin düşürülmesi
  • Kredi kartı faiz oranlarının artırılması
  • Ödeme alışkanlığı zayıf olanlara ek önlemlerin getirilmesi
  • Yüksek limitli harcamalara kısıtlamaların getirilmesi
  • Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x