Merkez Bankası 300 milyar lira ayırdı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, son 20 yılda Türkiye’de 108 trilyon TL toplam sabit sermaye yatırımı gerçekleştiğini, bunun 15 trilyon TL’sinin kamu yatırımı, 93 trilyon TL’sinin özel sektör yatırımı olduğunu belirtti. “Son 20 yılda 11,4 milyon net ilave istihdam oluşturulmuştur” dedi.

Uluslararası doğrudan sermaye yatırımları için iş ve yatırım ortamını daha iyiye götürecek reform ve tedbirlerin öncelikli olarak gündemlerinde olduğunu belirten Yılmaz, Yatırım trendlerindeki değişiklikleri dikkate alarak yeni yol haritasına ihtiyaç duyulduğunu, tüm paydaşlardan gelen geri bildirimlerle bu stratejinin son halini alıp eylem planıyla uygulamaya dönük olarak geliştirileceğini söyledi.

Yılmaz, “Merkez Bankamız tarafından da çok önemli programla ilgili bilgilendirme yapıldı. YTAK dediğimiz kredilerde yeni dönem başlatıyoruz, 300 milyar lira kaynağı Merkez Bankamız buraya ayırmış durumda. 1 milyar lira yatırımlı projeler uzun vadeli, uygun koşullu finans kullandırılacak. 10 yıla vadeli finansmanlar verilecek. Yüzde 15’ten yüzde 30’a kadar faiz oranlarının uygulanması söz konusu” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x